Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > GIS Day

GIS Day



Vyvěšeno: 11. 11. 2024
Sejmuto:
Evidenční číslo: 43-2024

world-wide-web-7104406_640.jpgGIS Day

Představte si svět, kde můžete sledovat změny krajiny v reálném čase, plánovat ideální umístění nové kavárny nebo analyzovat dopady přírodních katastrof ještě předtím, než k nim dojde. To vše a mnohem více umožňuje geografický informační systém – ve zkratce GIS. Tento fascinující nástroj geoinformatiky, který kombinuje geografii a moderní technologie otevírá dveře k hlubšímu porozumění světa kolem nás.

GIS neboli geografický informační systém (anglicky Geographic Information System) je jednou z disciplín rychle se rozvíjejícího vědeckého oboru – geoinformatiky. Oba tyto termíny (GIS a geoinformatika) bývají často zaměňovány a také používány ve shodném nebo podobném významu. Jejich společným předmětem je totiž zkoumání geografických jevů s využitím informačních technologií.

GIS umožňuje sběr a správu prostorových dat neboli geodat, poskytuje nástroje pro jejich analýzu a pro grafickou prezentaci výsledných prostorových modelů zájmového území. Vstupní data se ukládají do prostorové databáze (geodatabáze), která umožňuje aplikaci prostorových dotazů, případně provádění složitých analýz v interakci s GIS softwarem. Výstupem může být mapa (a to jak digitální, tak i klasická papírová), trojrozměrný model území, případně dynamická animace konkrétního jevu. GIS se také drží trendu prezentace dat v prostředí internetu – jsou spravovány mapové servery pro publikaci mapových služeb (tzv. WMS služeb, Web Map Services) a vyvíjejí se webové mapové aplikace.

Pomocí GIS může uživatel zobrazovat vztahy, procesy, vzorce a trendy z map, glóbů, zpráv a grafů. Od mapování lesních požárů k hledání nejvhodnějšího umístění kavárny. GIS pomáhá lidem vidět, jak svět pracuje a mění se.

K čemu potřebujeme GIS?

GIS má široké využití v různých oblastech:

  • Urbanistické plánování: Pomáhá městům a obcím při plánování infrastruktury, rozvoji území a správě majetku.
  • Doprava: Pomáhá při plánování a optimalizaci dopravních tras, sledování dopravy a řízení dopravních systémů.
  • Zdravotnictví: GIS se používá k analýze šíření nemocí, plánování zdravotnických služeb a sledování zdravotních statistik.

GIS a životní prostředí

GIS je neocenitelným nástrojem pro ochranu životního prostředí. Umožňuje nám sbírat, analyzovat a vizualizovat prostorová data, což je klíčové pro monitorování a řízení ekologických problémů. Zde je několik způsobů, jak GIS přispívá k ochraně životního prostředí:

Monitorování a analýza životního prostředí

  1. Sledování změn v krajině: umožňuje sledovat změny v krajině, jako je odlesňování, urbanizace nebo změny v zemědělské půdě. Pomocí satelitních snímků a historických dat můžeme analyzovat, jak se krajina mění v průběhu času.
  2. Kvalita vody a ovzduší: se používá k monitorování kvality vody a ovzduší. Pomocí senzorů a dat z terénu můžeme sledovat znečištění a identifikovat zdroje kontaminace. To je klíčové pro ochranu veřejného zdraví a ekosystémů.
  3. Biodiverzita a ochrana druhů: pomáhá identifikovat a chránit oblasti s vysokou biodiverzitou. Můžeme mapovat stanoviště ohrožených druhů a plánovat ochranná opatření, která minimalizují negativní dopady lidské činnosti.

Řízení přírodních zdrojů

  1. Správa lesů: používá se k plánování a správě lesních zdrojů. Pomáhá sledovat zdraví lesů, identifikovat oblasti náchylné k požárům a plánovat udržitelné těžební praktiky.
  2. Zemědělství: V zemědělství GIS pomáhá optimalizovat využití půdy, plánovat zavlažování a sledovat úrodu. To vede k efektivnějšímu využívání zdrojů a minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí.
  3. Vodní zdroje: používá se k monitorování a správě vodních zdrojů. Pomáhá identifikovat oblasti s nedostatkem vody, plánovat zavlažovací systémy a sledovat kvalitu vody v řekách a jezerech.

Řízení rizik a katastrof

  1. Předpověď a reakce na přírodní katastrofy: je klíčovým nástrojem pro předpověď a reakci na přírodní katastrofy, jako jsou povodně, zemětřesení nebo hurikány. Pomáhá identifikovat rizikové oblasti a plánovat evakuační trasy.
  2. Hodnocení rizik: umožňuje rychlé a efektivní hodnocení rizik spojených s přírodními katastrofami. Pomocí prostorových analýz můžeme identifikovat oblasti s vysokým rizikem a plánovat preventivní opatření.

GIS je tedy nepostradatelným nástrojem pro ochranu a správu životního prostředí. Díky němu můžeme lépe porozumět našemu okolí a přijímat informovaná rozhodnutí, která přispívají k udržitelné budoucnosti.

Co je GIS Day?

GIS Day neboli v češtině Dny geografie je název pro popularizačně vzdělávací akci. Od roku 1999 se více než 10 tisíc organizací zapojilo v rámci GIS Day do hostování událostí, jako jsou např. dny otevřených dveří, workshopy, komunitní výstavy, veletrhy pracovních příležitostí, školní akce a mapové projekty. GIS Day je úspěšný díky tvrdé práci a odhodlání uživatelů GIS po celém světě, kteří vidí důležitost ve sdílení jejich znalostí GIS s ostatními lidmi na planetě.

V České republice tradici této akce založila Přírodovědecká fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Zatímco v roce 2006 se jednalo pouze o akci třídenní, postupně se tato aktivita rozrostla na celotýdenní událost (s názvem Týden geografie), do níž byl implementován také GIS Day a další vzdělávání pedagogických pracovníků základních a středních škol. Dny geografie se konají každoročně po celé České republice ve 3. či 4. listopadovém týdnu.

Seznam akcí v roce 2024 naleznete zde:  https://www.dnygeografie.cz/seznam-akci.

Zapojit se se svým programem mohou nejen všechna univerzitní geografická pracoviště, ale také další instituce, jako jsou knihovny, základní či střední školy, neziskové organizace aj.

Česká geografická společnost si klade za cíl prostřednictvím Dnů geografie upozornit na obrovskou šíři geografických výzkumných témat, která jsou středem zájmu jednotlivých pracovišť a tím poukázat na význam geografie v moderní společnosti.

 

GIS není jen technologií, ale revolucí v tom, jak vnímáme a interagujeme s naším světem. Od státní správy po soukromý sektor, od krizového řízení po ochranu přírody – všude tam GIS nachází své místo a přináší nové možnosti a inovace. Díky GIS můžeme lépe plánovat, rozhodovat a chránit naši planetu. Akce jako GIS Day navíc pomáhají šířit povědomí o tomto úžasném nástroji a jeho přínosech pro moderní společnost. Připojte se k nám a objevte, jak GIS mění svět k lepšímu!

Ing. Hana Matějková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
VUHU a.s., Most 

Zdroje:

http://www.gisday.cz/o-gisday
http://www.geoportalpraha.cz/cs/clanek/11/co-je-gis#.WCsyHNThCt8
http://old.gisday.cz/o-gisday
https://cs.wikipedia.org/wiki/Geografick%C3%BD_informa%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m
http://www.geoportalpraha.cz/cs/clanek/11/co-je-gis#.WemrwGi0PIV
http://www.dnygeografie.cz/o-dnech-geografie


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 5. 11. 2024 10:06